Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

"O matmo!" kolejna interesująca wystawa Centrum Nauki Kopernik

7 marca uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wystawie Centrum Nauki Kopernik „O matmo!” zaprezentowanej w PSP im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie. Nowa mobilna wystawa powstała z myślą o uczniach szkół podstawowych. Składają się na nią 22 interaktywne eksponaty, które pokazują, jak fascynującą przygodą jest matematyka, i zachęcają do jej dalszego samodzielnego poznawania. W naturalny sposób skłaniają do refleksji nad tym, gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę.

Królowa nauk

Dlaczego bohaterką tej nowej wystawy została właśnie matematyka? Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze dlatego, że to królowa nauk. Po drugie od lat badania i statystyki pokazują, że to właśnie ona jest przysłowiową piętą achillesową polskich uczniów. Stąd idea, by pomóc uczniom zrozumieć sens i logikę działań matematycznych, a także pomóc im je polubić.

Interaktywne eksponaty

Eksponaty tworzące „O matmo!” podzielone były na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna. Uczniowie mogli dzięki nim np. uzmysłowić sobie lepiej, czym jest algorytm i jak w oparciu o algorytmy działają najbardziej znane wyszukiwarki internetowe. Eksponaty charakteryzowało także zróżnicowanie – niektóre wymagały skupienia i mogła z nich korzystać tylko jedna osoba, przy innych mogły eksperymentować dwie lub więcej osób. Na eksponaty składały się:

1. Zbuduj łuk
  21. Wilk, koza i kapusta
  22. Zakręcone figury

Interdyscyplinarny zespół twórców

Większość interaktywnych stacji składających się na wystawę (20 z 22) to autorskie pomysły zespołu Centrum Nauk Kopernik. Ekspozycja została uzupełniona o dwa obiekty artystyczne: kinetyczną rzeźbę „Bloom” Johna Edmarka oraz „Dywan matematyczny” zaprojektowany przez matematyków Michała Wojciechowskiego i Krystiana Kazanieckiego. W przypadku tej wystawy pracowało interdyscyplinarne grono specjalistów – od matematyków i fizyków przez projektantów, inżynierów, konstruktorów, elektroników po stolarzy i tokarzy.

Wystawa cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem ze strony uczniów. Żałowali, że kontakt z eksponatami trwał tylko 45 minut.

Liczymy na kolejną, tak ciekawą intelektualnie, wystawę przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik. smile