Narodowe Czytanie

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Podczas tegorocznej 12. odsłony spotkaliśmy się, aby wysłuchać fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”

„– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci (...) – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej porównywana do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. To jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Uczennice kl. 8 przeczytały fragmenty pożegniania uczestników powstania z rodzinami, opisy odgłosów walki, relacje z przebiegu oraz opis zbiorowej mogiły.